2019.12.20, 6:00pm
Románia, Nagykároly, Károlyi-kastély lovagterme - Karácsonyi dupla lemezbemutató hangverseny
Karácsonyi dupla lemezbemutató hangverseny.
Pár társított gondolat a HEART and SOUL Vol. 1 hanglemezől:
Kikerülhetetlenül gazdag életművet hagyott hátra a zongorairodalomban minden zeneszerző. A romantika korában az irodalmat követve a zenében is megjelent egy mélyen gyökerező vágyakozás az új kifejezési lehetőségek után, de ez természetesen tovább gördült más zenei korszakokon is. A romantika mozgalmának szenvedélyes időszakában több európai zeneszerzőben felerősödött az igény, hogy hangot adjon nemzeti gyökereinek.
A választott remekművek fenségesen festik le az érzések mélységeit, azok nagyszerűségét, sokszínűségét, remek művészi eszköztárral bemutatva azokat. Az adott életműveket ismerve kijelenthetjük, hogy egy új színt hoztak ezek a zongoradarabok a muzsikának csaknem összes szegletébe. Az utókorra hagyott zogoradarabok az emberi érzések teljes színskáláját megszólaltatja bennünk. Mindenki által ismert alkotások zendülnek fel a hanglemezen, amelyek nagytöbbsége mindenki számára ismerősek kell legyenek.
……………………………………………………………………..
Pár gondolat Liszt Ferenc Költői és vallásos harmóniák teljes zongoradarab sorozatáról S.173:
A ciklusra úgy is tekinthetünk, mintha közel két évtized változó korhangulatának a tükörképei elevenednének meg. A véglegesített tíz tételből álló zongoraciklus a szerző második legnagyobb zongoradarab-sorozata az Années de pélerinage (Zarándokévek) után. Liszt Ferenc 1833-tól tervezett, 1834-ben megfogalmazott és 1835-ben publikált zongoradarabjától, az Harmonies poétiques et religieuses-től (Költői és vallásos harmóniák) hosszú út vezet az 1853-ban kiadott, azonos című, tíz darabból álló zongoraciklusig. A csaknem húsz év alatt többszörösen is átdolgozott kezdeti zongoradarab mondanivalója Liszt zenei-emberi fejlődése, alkotó éveinek munkája nyomán végleges formáját 1852 körül nyeri el. A folytonosan újabb és újabb kompozíciók, vázlatok, úgynevezett fogalmazványok sorának megkoronázásaként végülis egy fantasztikus ciklus jött létre, amely nyomtatásban, teljes egészében 1853 elején látott napvilágot. Liszt többször is említette leveleiben, hogy kiemelt jelentőséget tulajdonít ennek a ciklusának, és ezt azzal is bebizonyította, hogy közel két évtizedet szánt a megírására és tökéletesítésére. Liszt folyamatosan változó életfelfogását is nyomon követhetjük a sorozat hosszú alkotói ívén keresztül, melynek során kiforr az a zeneszerzői kifejezésmód, amely a kereszt felé fordulást, ennek motivikus metamorfózisát is magában hordozza. Alkotásaiban egyre jobban körvonalazódik a crux-motívum, azaz a kereszt-motívum, szó-lá-dó („tonisches Symbol des Kreuzes”, ahogyan Liszt nevezte).