Könyvek
A századok tükröt jelentenek a jelenre, a személyes gondolatok viszont ugyanolyan tükröt jelenthetnek úgy az ember személyiségére, mint a letűnt korszakokra egyaránt. Az új, tudásalapú társadalomban egyre nagyobb szerephez jut az ismeretekhez való hozzáférés, az (új,) érdekes információk megszerzése. Az emberi történelem folyamán felhalmozott műveltség, polgári tudás egyik időtálló „hordozói” maguk a könyvek, valamint az ezekben felhalmozott tudás, amely jelentős mértékben alakítja a lélek érzékenységét. Természetesen ez ugyanúgy igaz a kottákra is.
Köztudott, hogy minden szociális réteg ilyen-olyan módon kapcsolatba kerül a könyvek világával. Életünk első éveiben, már az iskola megkezdése előtt nagyon nagy jelentősége van a fantázia kialakulásának. A szülő felelőssége óriási, hogy a mese világával felébressze a gyermeki kíváncsiságot, képzelőerőt és sokáig ébren tartsa azt. Későbbiekben a tanulmányi időszak ahhoz nyújt biztos alapot, hogy mintegy „kulturális étlapból” kiválasszuk a számunkra tetszőt, tudjuk, hogy mit vegyünk le a könyvespolcról. Az ösztönzés, a motiváció mindig az olvasó felnőtt mintája, példája által születik. Izgalmas „szellemi társasjátékká” válhat egy jó könyv olvasása, mivel azt is tartalmazza, amit az író szándékai szerint közölni akart, s amit az olvasó fantáziája felfedezett benne. Az olvasás ugyanakkor egy bensőséges kapcsolat is, amelyben megszűnik a tér és idő számunkra, elzár a külvilágtól, s kinyit csodálatos belső kapukat a fantázia világába. A könyvekben található gondolatok sokasága, apró igazságokból épül fel, amely által az ember megismerheti mások meglátásait, következetéseit, s kulturális tőkét kovácsolhat saját maga számára egy életen át.
A könyv olyan az olvasónak, mint egy partitúra a zenésznek. Ha nem értőn olvas, hanem csak felszínesen, akkor a könyv csak betűk sokasága, akár a laikusnak a hangok kusza halmaza. Azonban az érdeklődő és fogékony ember számára megmutatja a benne rejlő „kincseket”, ahogy a zenésznek a hangok logikus összefüggéseit, harmóniáját.
A zene, az egy nyelv…egy nyelvben. Számomra, és sokmindenki számára a muzsika egy nyelv – mely nyelvet nagyon jól használnak, és magas művészi szinten tolmácsolnak a zeneszerzők, és utólag az előadók egyaránt. A zenei nyelvezet alapja egy fekete-fehér ABC és ugyanazt a 12 hangon alapuló eszköztárt használja minden zeneszerző. Csupán az a változó, hogy milyen alakot ölt a muzsika egy-egy egyéni életkörülményen keresztül.
Ugyanez van “érvényben” a könyvek világában is.
Minden könyv, mint minden zenemű is, más-más értéket közvetíthet számunkra. A szavak és a hangok ugyanazok, de a sorrend és a variációk tárháza kimeríthetetlen. Minden könyv gazdagítja az ismereteinket arról a világról, amelyben élünk, elődeink élhettek, és amiben szeretnénk élni. Fantasztikus élmény azoknak, akik lelki szemeikkel is látják azt, amit olvasnak.
A két könyv, amit a kedves oldallátogatónak most alkalma van megtekinteni, hűen tükröz egy olyan személyt, aki életében fontosnak tartotta Nagyvárad zenei értékeinek bemutatását a nagyvilág felé. Thurzó Sándor muzikológus, zenei helytörténész, Nagyvárad művelődéstörténetének, szellemiségének mindmáig meghatározó személyisége maradt.
Teljes egészében, illetve fejezetekre bontva is letölthetők a könyvek. Kattintson a könyvek címeire.