Hangverseny gyertyafényben a Nagyváradi Várban
A zene kinyithat gondolatokat, belső világokat, érzelmeket.
Sötétben, gyertyafénynél a hangszer lelkében is másképp ébrednek a szebbnél szebb dallamok az előadó ujjai alatt, mint teljes fénynél. A klasszikus zene a legjobb „útmutató” önmagunk megértéséhez, napi dolgaink feldolgozásához. Létezésünk minden pillanatában tudunk találni valamit, amit visszahallhatunk ebben a zenében, ebben a gyertyafényes állapotban. Sötétben a szemünket becsukva a lelkünk legmélyebb zugaiba is utat találnak a hangok, a dallamok – egy igazán maradandó lelki feltöltődéshez vezetve mindenkit.
Az ókori kínai filozófia szerint a zene a Mennyek ajándéka, alapelvei a világmindenség törvényeiből adódnak és rendkívüli erővel képes hatni az emberekre. Ez a produkció egy olyan előadás, amely kivételes erővel hat az emberi lélekre, a szépérzékre. Zongorával csodákat lehet előcsalni a sötétben, gyertyafénynél. Képzeljünk el egy sötét teret, ahol egy zongorán világít két szál gyertya, körülötte pedig akár több száz gyertya ég. Közel ezer gyertya és mécses egy helyen. Nem mernek sokan sötétben, gyertyafényben zongorázni – mert nagyon rizikós vállalkozás.
Thurzó Zoltán zongorajátékát páratlan elegancia jellemzi, képes a zenében rejlő transzcendens állapotokat tolmácsolni hallgatóságának sötétben is, gyertyafénynél. Az emberek valamilyen szinten azonosulnak is azzal, amit ilyenkor hallanak. Az előadó emellett interaktívan mutatja be a közönségnek az adott zeneszerző életét, különböző érdekességeket mond el a felcsendülő művek keletkezésének körülményéről, történelmi tényekkel, a korabeli szalonvilág bemutatásával, kapcsolódó korképekkel, korabeli történetekkel, történelmi párhuzamokkal. Sokszor szervesen bevonja a közönségét az előadás menetébe is, ami egy kellemes jókedvet vált ki mindig a jelenlevőkből. Thurzó Zoltán egy új műfajt teremtett, ami védjegyévé vált. Ez természetesen egy teljesen másfajta felkészülést igénylő többlet a “hagyományos” önálló előadóestekkel szemben. Hangversenyein nem csak játékával, de a zenetörténet izgalmas és színes történeteivel is közelebb szeretné hozni közönségét a zenéhez.
A Nagyváradi Vár történelmében először csendült fel zongorahang 2015. október 6-án. Egy rendhagyó zongoradélután, mely ámbár délután 18 órakor kezdődött (amikor kint teljes napsütés volt), a teljesen elsötétített templom tisztes falai közt egy egyedi éjszakai állapotot sikerült teremteni úgy egyediségben, mint hangulatban is. Chopin örök dallamai csendültek fel 933 gyertya fényénél, mely minden egyes gyertyája Nagyvárad eddigi 933 éves történelmét jelképezte 2015-ig. 933 év fénye egy helyre tömörítve. Sötétben hallgatni a zongorára írt csodás alkotásokat gyertyafényben igazán különleges és lélekemelő belső utazásra hív minden ellátogatót. A csatolt fényképek ezen az első rendhagyó zongoraesten készültek.
Jöjjön, ismerkedjen meg közelebbről is a klasszikus zenével…sötétben, gyertyafénynél!