A nagyváradi zenei élet apostola – Thurzó Sándor emlékére
Zene és reflexió.
“Soha ne engedd, hogy valaki ne legyen boldogabb a veled való találkozás után, mint előtte.” (Teréz anya)
Egy város igazi fokmérője a kultúrában rejlik. „A város értékét a kulturális múltja-jelene teszi mértékadóvá” – vallotta többek közt ezt is Thurzó Sándor.
A Thurzó család az egyetlen Nagyvárad eddigi történelmében, amely rendelkezik a város klasszikus zenei életének teljes archívumával. Thurzó Sándor hitt a világ megválthatóságában. Egy értékrendszer kialakítása következetes és fáradságos munka, mert az egymagában értékmentés is. Sok mindennek Ő tette le az alapját Nagyváradon.
Ezt a páratlan zenei archívumot Thurzó Sándor zenei helytörténész, muzikológus kezdte el gyűjteni, rendszerezni és feldolgozni immár közel 100 évvel ezelőtt. Alapos, tudományos kutatómunka jellemezte életének minden pillanatát. A történelmi hagyományokkal rendelkező magángyűjtemény anyaga főleg a család Nagyváraddal szervesen kapcsolatos zenei dokumentációjába adott/ad betekintést, valamint lehetővé tette/teszi azok számára a korszakok klasszikus zenei alakulásának nyomon követését, akiket érdekel a város zenei múltja. Thurzó Sándor – Várad művelődéstörténetének meghatározó személyiségeként – célja, szeretett szülővárosa zenei életének felvirágoztatása volt.
Tevékenységét a zeneszeretet vezette egy életen át. A századok tükröt jelentenek a jelenre, a személyes gondolatok viszont részben tükröt jelenthetnek egy ember személyiségére. Mások megemlékezései alapján egy olyan emberről olvashat az elkövetkezőkben a kedves olvasó, aki elhunyta után is szervesen része maradt a nagyváradi, valamint nemzetközi kollektív tudatnak. Egy emlékkönyv, ami annál jóval több. A megjelent emlékkönyv az első méltó Emlékmű-állítás Thurzó Sándor muzikológus háttérmunkássága előtt, aki nyolc évtizednyi titokban, karakterekben, érdekességekben, kutatási eredményekben, erkölcsi tartásban volt fáklyavivője a város kulturális életének.
Egy ábrázolásként képzeljük el Rousseau sírját: a hatalmas szarkofág végén, egy becsukódó ajtón visszanyúl egy lámpást tartó kéz. Thurzó Sándor lámpás volt éltében, és holta után is az maradt. Az ajtó akkor nyílik ki, hogy visszamenjünk, ha már végeztünk mindazzal, amiért a földre érkeztünk.
Egy időutazáson, korképen vehetnek részt az emlékkönyv olvasása közben, amely egyben egy elgondolkodtató élettörténet vetít majd a kedves olvasó elé – keresztmetszetszerűen.
Remélhetőleg haszonnal fogják olvasni ezt az emlékkönyvet.
A nagyváradi zenei élet apostola – Thurzó Sándor emlékére (letölthető teljes könyv)
Fejezetek
Első borító
Bevezető
Megjelent írásai
A sajtó tükrében
Lapokban megjelent írások
Levelezés
Kitüntetések
Nekrológok
Visszaemlékezések
Hátsó borító